neljapäev, juuni 12, 2008

Toompea absurditeater

Riigikogu saal, õhtu.
Esimees Ene Ergma

Lugupeetud kolleegid! Rahvaliidu fraktsiooni poolt võetud vaheaeg on lõppenud ja läheme nüüd muudatusettepaneku hääletamise juurde. Panen hääletusele muudatusettepaneku number 13, mis on esitatud Rahvaliidu fraktsiooni poolt. Palun hääletada!

Esimees Ene Ergma
Poolt hääletas 10 Riigikogu saadikut, vastu oli 35, erapooletuid ei olnud, muudatusettepanek ei leidnud toetust. Muudatusettepanek 14 Eestimaa Rahvaliidu fraktsiooni poolt, juhtivkomisjon on jätnud arvestamata. Palun, kolleeg Karel Rüütli!

Karel Rüütli
Aitäh! Rahvaliidu fraktsioon palub seda muudatusettepanekut hääletada ja ühtlasi palume ka 10 minutit vaheaega.

Esimees Ene Ergma
Palju?

Karel Rüütli
10

Esimees Ene Ergma
Liiga palju! OK! Jätkame siis 1.14.

Esimees Ene Ergma
Lugupeetud kolleegid, Rahvaliidu fraktsiooni poolt võetud vaheaeg on läbi ja läheme 14. muudatusettepaneku hääletamise juurde. Panen hääletusele 14. muudatusettepaneku, mille on esitanud Eestimaa Rahvaliidu fraktsioon. Palun hääletada!

Esimees Ene Ergma
Poolt hääletas 11 Riigikogu liiget, vastu oli 36, erapooletuid ei olnud. Ettepanek ei leidnud toetust. Muudatusettepaneku nr 15 on esitanud Eestimaa Rahvaliidu fraktsioon, juhtivkomisjon on jätnud arvestamata. Palun, kolleeg Karel Rüütli!

Karel Rüütli
Aitäh! Rahvaliidu fraktsioon palub seda muudatusettepanekut hääletada ja ühtlasi võtame ka 10 minutit vaheaega.

Esimees Ene Ergma
Kui palju?

Karel Rüütli
Kümme.

Esimees Ene Ergma
Ahah! No jätkame siis 01.25. Ja palun kirjalikult. Ja-ja, kolleeg Marko Pomerants, milles küsimus?

Marko Pomerants
Lugupeetud juhataja, kas teil on Rahvaliidu taotlus selge, mida tahetakse?

Esimees Ene Ergma
Mis asi?

Marko Pomerants
Kas teil on Rahvaliidu taotlus selge?

Esimees Ene Ergma
Ta tahab võtta teie rõõmuks 10 minutit vaheaega.

Esimees Ene Ergma
Lugupeetud kolleegid! Rahvaliidu fraktsiooni poolt võetud vaheaeg on läbi. Panen hääletusele nüüd 15. muudatusettepaneku, mis on esitatud Rahvaliidu fraktsiooni poolt. Palun hääletada!

Esimees Ene Ergma
Poolt hääletas 11 Riigikogu liiget, vastu oli 38, erapooletuid 1. Ettepanek ei leidnud toetust. 16. muudatusettepanek on esitatud Eesti Keskerakonna fraktsiooni poolt, juhtivkomisjon on jätnud arvestamata. Palun, hea kolleeg Ain Seppik!

Ain Seppik
Aitäh, lugupeetud esimees! Eesti Keskerakonna fraktsioon palub seda muudatusettepanekut hääletada ning palub enne hääletust ka 10-minutilist vaheaega. Aitäh!

Esimees Ene Ergma
Mis asja? 10 minutit?! Aaa! Vabandust! Jah, meil toimub järgmine hääletus 01.36. Palun!

Esimees Ene Ergma
Lugupeetud kolleegid! Eesti ... Keskerakonna fraktsiooni poolt võetud vaheaeg on läbi! Läheme nüüd muudatusettepaneku hääletamise juurde. Panen hääletusele muudatusettepaneku nr 16, mida on esitanud Eesti Keskerakonna fraktsioon. Palun hääletada!

Esimees Ene Ergma
Ettepaneku poolt hääletas 12 Riigikogu saadikut, vastu oli 37, erapooletuid ei olnud. Ettepanek ei leidnud toetust. Muudatusettepanek nr 17, esitatud Eesti Keskerakonna fraktsiooni poolt, juhtivkomisjon on jätnud arvestamata. Palun, kolleeg Ain Seppik!

Ain Seppik
Aitäh, lugupeetud juhataja! Eesti Keskerakonna fraktsioon palub seda ettepanekut hääletada ning ühtlasi palub Keskerakonna fraktsioon enne hääletamist seitsmeminutilist vaheaega. (Aplaus)

Esimees Ene Ergma
Suur tänu! Jätkame 01.44.
[...]

Ain Seppik
Aitäh, lugupeetud juhataja! Eesti Keskerakonna fraktsioon palub seda muudatusettepanekut hääletada ja palub enne muudatusettepaneku hääletamist 10-minutilist vaheaega. Aitäh!

Aseesimees Jüri Ratas
Tänan! Kuulutan välja vaheaja, istung jätkub 02.06. Protseduuriline küsimus, Igor Gräzin, palun!

Igor Gräzin
Tegemist on Keskerakonna enda ettepanekuga. (Ütleb midagi poolhääli.) Kas juhataja oleks nii lahke ja küsiks, mis on selle kümneminutilise vaheaja mõte.

Aseesimees Jüri Ratas
Aitäh! Austatud Riigikogu liige! Vastavalt meie kodu- ja töökorra seadusele võib enne hääletust nõuda vaheaega nii fraktsiooni esimees kui aseesimees ja vastavalt meie kodu- ja töökorrale ja Keskerakonna fraktsiooni sisevalimistele on Ain Seppik fraktsiooni aseesimees, kellel on see õigus. Kuulutan välja vaheaja. Protseduuriline küsimus, Igor Gräzin, palun!

Igor Gräzin
Esiteks, teie vastus ei olnud kahjuks sisuline, härra koosoleku juhataja. Seda esiteks. Ja teiseks, te praegu lugesite ette sätte, mida te antud juhul ka ise rikute. Fraktsiooni juht või asejuht võib nõuda, Seppik kõigest palus. Ja teie tema erakonnakaaslasena tulete palvele lahkelt vastu. Kas mitte ei ole tegemist koosoleku juhataja, tähendab praegu teie ja Seppiku omavahelise kokkumänguga?

Aseesimees Jüri Ratas
Ma tänan selle mõttearenduse eest! See ei ole protseduuriline küsimus. Kuulutan välja vaheaja. Vaheaeg lõpeb 02.07. Tänan teid!

Aseesimees Jüri Ratas
Hea Riigikogu! Keskerakonna poolt soovitud vaheaeg on läbi. Me oleme 19. muudatusettepaneku juures. Protseduuriline küsimus, härra Igor Gräzin, palun!

Igor Gräzin
Meil jäi nagu natukene pooleli. Tähendab nüüd oli küsimus niimoodi, et Seppik küsis vaheaega ja vaheaega kuidagi ei kasutanud. Ta oli siin, ta oma laguneva fraktsiooniga ei tegelnud ega midagi. Nüüd mul kerkib üles niisugune küsimus. Vaata selles punktis, mida me sinuga koos vaatasime, seal on öeldud, et õigus nõuda, Seppik palus, viisakas inimene, sisuliselt oletame, et see on nõue ja tõesti Seppikul on see õigus raudselt olemas ja jäägu see talle alles. Aga nüüd sinul kui Seppikule alluval fraktsiooni liikmel ei ole mitte mingisugust kohustust, peale parteilise, talle vastu tulla. Tähendab sa vaatad Seppiku palve sisuliselt läbi, miks ta seda tahab. Kuna sina allud Seppikule, siis mõistagi ei saa sa partei ... Küsimus on teistsugune. Ütleme, kui Kristiina Ojuland või Ene Ergma seal istuvad, on teine asi. Nemad on teisest parteist, ei ole Seppiku alluvad ega midagi, nemad lihtsalt juhivad koosolekut. Aga sina allud Seppikule, selles on see point. Seppikul on õigus nõuda, kas juhatusel on kohustus anda, on natuke teine küsimus.

Aseesimees Jüri Ratas

Austatud ametikaaslane Igor Gräzin! Ma väga tänan teid nende seisukohtade ja mõtete eest! Riigikogu kodu- ja töökorra seadus § 83 lõige 2 näeb ette, et enne hääletamist võib alalise komisjoni või fraktsiooni esimees või aseesimees nõuda kuni 10-minutilist vaheaega ja hea tava on olnud see, et juhataja alati nõustub selle vaheajaga, mis komisjoni või fraktsiooni esimees või aseesimees palub. Ning lisaks sellele on Riigikogu esimees palunud kokku sellise töörühma, nagu Riigikogu töökorralduse töörühm, kuhu kuuluvad kõikide fraktsioonide esindajad, ja te saate alati teha sinna oma parandused, et meie kodu- ja töökorda muuta. Aga nüüd läheme edasi 19. ... Protseduuriline küsimus, Jürgen Ligi, palun!

Jürgen Ligi
Härra esimees! Te ütlesite, et see on hea tava. Mille poolest see tava hea on?

Aseesimees Jüri Ratas
See on hea tava selle poolest, et nii on Riigikogu traditsiooni kohaselt tehtud. Ma olen õppinud seda oma kogenud liikmetelt. Igor Gräzin, protseduuriline küsimus.

Igor Gräzin
Kas ma sain aru praegu juhataja ettepanekust? Tähendab, et katkestada eelnõu menetlemine, kuni Riigikogu töörühm lahendab selle küsimuse. Juhul kui see on teie ettepanek, kas te panete selle ka praegu hääletusele?

Aseesimees Jüri Ratas
Tänan! Te saite minust valesti aru. Panen hääletusele 19. muudatusettepaneku, palun võtta seisukoht ja hääletada!

Aseesimees Jüri Ratas
Tulemusega poolt 10 Riigikogu liiget, vastu 38 Riigikogu liiget, erapooletuid ei olnud, ei leidnud muudatusettepanek toetust.
Läheme edasi, 20. muudatusettepanek on esitatud Eesti Keskerakonna fraktsiooni poolt, juhtivkomisjoni seisukoht on jätta arvestamata. Ain Seppik, palun!

Ain Seppik
Aitäh, lugupeetud juhataja! Eesti Keskerakonna fraktsioon palub seda muudatusettepanekut hääletada ja et Igor Gräzinit rahustada, siis nõuab enne muudatusettepaneku nr 19, mis ta siin oli... (Naer.)

Aseesimees Jüri Ratas
Palun vaikust!

Ain Seppik
...hääletamist 10-minutilist vaheaega. Ma mõtlesin vähem küsida, aga kui ei saa, Igor, ei saa.

Aseesimees Jüri Ratas
Kuulutan välja vaheaja, istung jätkub 02.20!
[...]
Hannes Rumm
Mul on küsimus Riigikogu juhatajale. Miks istub teie vasakul käel Heiki Sibul, Riigikogu Kantselei juhataja? Kas see tähendab seda, et Riigikogu Kantselei ülejäänud ametnikud on juba läinud oma õiglast unepuhkust nautima?

Aseesimees Kristiina Ojuland
Kindlasti ei tähenda see seda. See, et Heiki Sibul siin istub minu vasakul käel, ei tähenda ilmtingimata, automaatselt, et kõik ülejäänud magavad. Ma olen täiesti kindel, et siin on nii mõnigi ametnik veel, kes siin töötab täna. Aga läheme edasi muudatusettepanekutega. 32. muudatusettepanek on esitatud Eesti Keskerakonna fraktsiooni poolt, juhtivkomisjon on jätnud arvestamata. Ain Seppik, palun!

Ain Seppik
Aitäh, lugupeetud juhataja! Eesti Keskerakonna fraktsioon palub seda muudatusettepanekut hääletada ning palub ka enne muudatusettepaneku nr 32 hääletamist 10-minutilist vaheaega. Aitäh!

Aseesimees Kristiina Ojuland
Palun esitada vaheajataotlus ka kirjalikult! Vaheaeg lõpeb 4.07.

Eesriie langeb aeglaselt alla, riigikogulaste hääled sumbuvad aegamööda.

2 Comments:

Blogger JM said...

Riigikogule tuleks kodanikualgatuse korras koostada ja kätte jagada miljonileheküljelised 10minuti-SuDoku vihikud et sinna juhuslikult sattunud normaalsete inimeste ajud täiesti ära ei kõrbeks.

13. juuni 2008, 00:01:00  
Blogger plasma-jack said...

õnneks on seal midagi veel paremat, puhvetis müüakse alksi
kui ma riigikogusse saan, siis on aega neverwinter nights ja morrowind ära lõpetada

13. juuni 2008, 10:44:00  

Postita kommentaar

<< Home